Вже четвертий рік поспіль все більше учнів переходять на дистанційну, он-лайн або змішану форму навчання, яка також здебільшого передбачає навчання вдома. Якщо раніше підготовка батьків закінчувалась на купівлі рюкзака, шкільної форми чи іншого шкільного приладдя, то сьогодні підготовка до дитини школи – значно довший та відповідальніший процес, що триває не лише у серпні, а й у вересні – під час першого навчального місяця.

Про те, як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною, щоб навчальний рік був успішним, спеціально для Clutch розповіла директор дистанційної школи «Атмосферна школа» Тетяна Серебрянська.

Тетяна Серебрянська

Створюємо атмосферу безпеки

Під час минулих 18 місяців війни українські діти здобули негативний досвід – більшість бачили вибухи, чули звуки сигналу повітряної тривоги. Найважливіше сьогодні для наших дітей де б вони не знаходились закордоном чи в Україні – почуватися в безпеці. Тому батькам варто сконцентрувати увагу на безпеці. Дитина має знати як їй поводитися в тій чи іншій ситуації – домовтесь про те, що дитина має робити під час сирени, де найбільш безпечне місце, куди варто спускатися під час сигналу повітряної тривоги. Узгодьте наперед питання того, як та коли вона має виходити на зв'язок із нами.

Пам’ятайте, що чим вищий рівень тривоги, тим сильніше потреба дитини у контролі, інформуванні, правилах поведінки та безпеки. Дитина має розуміти, що вона захищена, що батьки подбали про її захист в рамках можливого.

Налаштовуємося психологічно

Враховуючи підвищений рівень стресу та пережитий негативний досвід, пов'язаний з війною у більшості дітей виникають складнощі з адаптацією, концентрацією та запам’ятовуванням. Це відбувається через те, що коли будь-яка людина переживає шок чи стрес – функція гіппокампу, що відповідає за адаптацію та довгострокову пам’ять – пригнічується. Тому, ви, як батьки, маєте не висувати до дитини підвищених вимог. Ба більше, вона має відчувати в цей час підвищену підтримку та ваше розуміння того, що зараз навчатись складно.

Як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною
Як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною

Традиційно в учнів на початку навчального року безліч переживань – чи зможу я навчатися в нових умовах, чи сподобаються мені вчителі, якою буде моя успішність та багато інших питань. Війна та стрес значно загострюють будь-які негативні думки та відчуття. Дайте зрозуміти дитині – що ви поруч, що ви на її боці, що ви не висуваєте жорстких умов щодо успішності та в усьому підтримаєте й допоможете. Добре, якщо дитина зможе розкритися вам й розповісти про свої страхи.

Перевіряємо робоче місце

Забезпечте дитині зручне та тихе місце для навчання.

Це здається банальним, але якщо дитина вчиться на дистанційній формі – для неї стираються кордони робочого та домашнього простору. І це не дуже правильно, адже в учня має бути зона для навчальної роботи. Подбайте про робочий стіл, стілець, лампу, ручки, зошити, комп’ютер чи ноут-бук, безперебійний інтернет. Можете прикріпити на стіну розклад або навчальний плакат – це створить робочу атмосферу та може прискорювати етап налаштування на навчання.

Як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною
Як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною

Якщо ваше чадо навчається вдома – поцікавтесь як правильно облаштувати робоче місце щодо освітлення, відстані до екрану, положення хребта дитини під час сидіння, зручності стільця та інших факторів. Важливо, щоб малеча правильно сиділа – слідкуйте чи не завалюється вона на один бік, чи не лежить на столі, адже у дітей шкільного віку відбувається формування хребта. Перевірте денне та штучне освітлення – це впливає на збереження зору.

Вибудовуємо робочий графік

При дистанційному навчанні дуже важливим є момент самоорганізації дитини.

Існують різні типи дітей – є учні, що вже навчились правильно планувати свій час та використовувати його ефективно. А є діти, які ще не звикли самостійно вчитися кожного дня. Розуміючи, що вони не знаходяться під постійним контролем батьків чи вчителів, можуть відкладати навчання на завтра. Тому у перший місяць дистанційного навчання важливо допомогти дитині звикнути до графіку, перебудувати так її день, щоб встигати вчитися за дистанційною програмою. Тут батькам і дитині важливо розуміти, що той матеріал який відведений на певну дату – важливо засвоювати вчасно. Плюсом при дистанційному навчанні є те, що учень може обрати у який час вчитися – зранку, вдень або ввечері. Важливо, не накопичувати пропущені заняття, їх потім важко освоїти, у цьому питанні важлива координація та контроль батьків.

Як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною
Як правильно розпочинати навчальний рік з дитиною

Для контролю успішності, своєчасності засвоєння знань та активності дитині на платформі у нас є ментори, які це контролюють та інформують батьків щотижня. Але батьки на перших порах теж мають контролювати дитину та допомагати їй правильно зорганізуватися та влитися в робочий графік. Старшокласники краще справляються з цим завданням – освоюють тайм-менеджмент та вчяться будувати свій графік, враховуючи всі потреби.

Привчайте дітей і до відпочинку між уроками. Розказуйте дитині, що між навчанням потрібно робити паузи, руханки, пити воду або виходити на свіже повітря. Знайте, що втомлена дитина скоріш за все стане – несконцентрованою, дратівливою, розгубленою і навіть агресивною.

Освоюємо технологію, навчальну програму

Позайматись з дитиною, щоб вона впевнено володіла комп’ютером або ноутбуком. Нагадайте їй як вмикаються додатки, які використовуються в навчанні. Наші діти дуже сучасні та швидко освоююсь телефон та інші гаджети. Часто навіть самі діти навчають дорослих користуватись додатками та програмами, але все одно потрібно показати дитині як користуватись платформою для навчання. Зрозуміти як користуватись платформою – як відкривати уроки, куди писати запитання, як звернутись за консультацією, як дізнатися розклад та інше.

В дистанційних школах, таких як наша, є також робочі зошити учня. Їх можна роздрукувати або виконувати завдання на платформі. Отже, не зайвим буде й наявність принтеру, адже під час навчання часто потрібно щось роздруковувати.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою