Євросоюз розширив періоди проживання для громадян третіх країн до 2 років у різних країнах ЄС. Чи можливо українцям, які залишили країну через війну, отримати такий статус? Юрист Марія Руденко зі Stron Legal Services дала роз'яснення на це запитання в коментарі РБК-Україна.

Право на довгострокове проживання у ЄС регулюється Директивою ЄС №2003/109/EC. Ця директива забезпечує особам, які отримали статус довгострокового резидента, рівні права на працю, навчання, соціальну підтримку та доступ до товарів та послуг, аналогічні громадянам країн ЄС, наголошує юрист.

За словами Руденко, довгострокові резиденти отримують дозвіл на постійне проживання в конкретній країні ЄС, який діє не менше ніж 5 років і може бути автоматично продовжений. Однак процес отримання дозволу на постійне проживання складний та залежить від низки умов.

Для отримання статусу довгострокового резидента людина має законно та безперервно проживати у певній країні ЄС протягом 5 років. Також необхідно довести наявність стабільного та регулярного джерела доходу, достатнього для забезпечення себе та сім'ї без отримання соціальної допомоги. Володіння соціальним страхуванням, зазвичай, також є обов'язковим.

ЄС може вимагати від громадян третіх країн дотримання інтеграційних умов, як-от знання національної мови.

Проте, згідно зі статтею 3 Директиви ЄС № 2003/109/EC, певні категорії осіб, такі як студенти, тимчасові працівники або особи з тимчасовим захистом, не підпадають під дію цієї директиви. Більшість українців, які евакуйовані в ЄС через конфлікт, користуються тимчасовим захистом, який, однак, не забезпечує можливості подання заяви на статус довгострокового резидента.

Юрист додала, що українці, які перебувають у ЄС під тимчасовим захистом, нині не можуть подати заяву на отримання постійного проживання. Також ті, хто нелегально мешкав у ЄС до повномасштабної війни, не мають права на довгострокове резидентство.

Руденко зазначає, що термін легального перебування в ЄС під тимчасовим захистом може бути врахований у п'ятирічному періоді проживання, що може полегшити набуття статусу після завершення тимчасового захисту.

Нагадаємо, що українці залишають Польщу та переїжджають до Німеччини.

Також Clutch повідомляв, що українці в Польщі можуть отримати нові виплати.

Ще редакція Сlutch радить прочитати:

Топ-5 перекусів: корисна ситість під рукою